18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trawniki: Wielkie graffiti ma upamiętnić obóz pracy. ZDJĘCIA

Agnieszka Ciekot
Wielki mural poświęcony obozowi pracy powstaje w Trawnikach.
Wielki mural poświęcony obozowi pracy powstaje w Trawnikach. Stowarzyszenie Inicjatyw Trawnickich
Na ciekawy sposób popularyzowania historii wpadła młodzież z Trawnik. Aby upamiętnić istniejący w ich miejscowości obóz pracy tworzą wielkie graffiti. Zebrali też relacje świadków tamtych wydarzeń.

Inicjatywa wyszła od grupy młodych ludzi z Trawnik. Napisali oni projekt „Niezwykła historia małego miasteczka w graffiti” i dostali dofinansowanie z programu „Młodzież w działaniu”.

- Wykorzystując nowe formy przekazu chcieliśmy upamiętnić obóz pracy, który istniał w naszej miejscowości podczas II wojny światowej. Bo bardzo mało ludzi pamięta już o tym, a młodzi w ogóle dziwią się, że coś takiego u nas istniało – mówi Agnieszka Seweruk ze Stowarzyszenia Inicjatyw Trawnickich.

O bolesnej karcie z historii Trawnik mają przypominać nagrane relacje świadków i ogromny mural. Powstaje on na zachowanym fragmencie obozowego muru. Prace nad nim powoli dobiegają już końca.

- Ciekawi mnie historia naszej miejscowości, dlatego zgłosiłem się na ochotnika aby pomóc przy malowaniu graffiti – mówi Rafał Dembicki, jeden z członków dziesięcioosobowej grupy, która od poniedziałku tworzy mural. Efekty pracy Rafała i jego kolegów zobaczyć będzie można już w przyszłym tygodniu.

Mural przedstawiać będzie plan obozu pochodzący z 1943 roku. - Udało nam się go zdobyć z Archiwum Państwowego w Lublinie. Znajdzie się na nim również jeden z rysunków wykonanych przez Josefa Richtera, który prawdopodobnie był pracownikiem kolei i jeździł na trasie Lublin, Bełżec, Sobibór, Wola Uhruska – zapowiada Seweruk. Na muralu umieszczony ma zostać też symboliczny obraz żydowskich więźniów wysiadających z transportu.

Trawnicka młodzież zgromadziła też relacje świadków pamiętających wydarzenia z 1943 r. – Udało nam się dotrzeć już do siedmiu osób. W planach mamy jeszcze nagrania z trzema kolejnymi. Są to zarówno obecni mieszkańcy Trawnik, jak i osoby, które przed laty mieszkały w naszej miejscowości i pamiętają wydarzenia z okresu funkcjonowania i likwidacji obozu, która nastąpiła w ramach Akcji Erntefest – opowiada Agnieszka Seweruk.

Nagrania video i transkrypcje już niebawem dostępne będą na specjalnie stworzonym portalu internetowym.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto