Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świdnickie "Mieszkania Plus" coraz bliżej realizacji

Agnieszka Szymuś
Agnieszka Szymuś
Fot. PRF Nieruchmości
Budowa osiedla przy ul. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Świdniku w ramach rządowego programu "Mieszkanie Plus" weszła w kolejny etap. Jak podkreślają władze miasta ten program był świdniczanom potrzebny. Mimo, że nabór ma nastąpić najwcześniej pod koniec roku 2020, to już w czerwcu do Urzędu Miasta wpłynęło kilkaset wniosków o przyznanie lokalu mieszkalnego. Planowanym terminem ukończenia osiedla jest III kwartał 2021 roku.

Budowa osiedla przy ul. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Świdniku weszła w kolejny etap. W ramach inwestycji powstaną dwa trzypiętrowe bloki, które pomieszczą 108 mieszkań. - Budynek osiągnął stan surowy otwarty, wykonane zostały fundamenty, ścian konstrukcyjnych, balkony i stropy. Zakończono również murowanie ścian działowych w mieszkaniach i wykonano pierwszą warstwę pokrycia dachowego. W tym momencie, trwają prace związane z montażem instalacji, stolarki okiennej i tynkowaniem ścian wewnętrznych - mówi realizator inwestycji PRF Nieruchomości. Dla potencjalnych lokatorów oznacza to, że mogą już obejrzeć gotową bryłę w tym np. lokalizację poszczególnych mieszkań. Partnerem inwestycji jest lokalny samorząd - Urząd Miasta w Świdniku wniósł do spółki celowej działkę, na której powstaje nowe osiedle. W uchwale z dnia 26 czerwca 2020 roku miejski samorząd zdecydował także o tym jakie będą kryteria pierwszeństwa w naborze do mieszkania. Szanse mają osoby które nie posiadają własnego mieszkania, osoby do 35 roku życia, samotni rodzice, rodziny z dziećmi, a także mieszkańcy rozliczający się z podatku dochodowego w Świdniku.

-Zasiadając w zespole zajmującym się przygotowaniem kryteriów pierwszeństwa przyznawania lokali, skupiłem się na tym, aby program w pierwszej kolejności został skierowany do mieszkańców Świdnika, zaproponowałem też zapis o samotnie wychowujących rodzicach i przyznanie 8 pkt dla osób które znalazły się w takiej sytuacji - mówi radny, Marcin Magier.

Zapis ten jest pierwszym tego typu rozwiązaniem w Polsce. W praktyce umożliwi on ubieganie się o lokal osobom które z racji sytuacji życiowej nie miały by szans na konkurowanie w ilości punktów z pełnymi rodzinami. Nabór będzie składał się z dwóch etapów. Pierwszy z nich polega na sprawdzeniu w jakim zakresie najemca spełnia kryteria społeczne ustalone przez samorząd. Drugi etap to sprawdzenie tzw. zdolności czynszowej – określającej czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę), jak również dodatkowe dochody (np. świadczenie 500+), na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu najmu. Każdy potencjalny najemca będzie też sprawdzany w BIG InfoMonitorze.

Generalnym wykonawcą świdnickiej inwestycji jest firma API sp. z o.o., a projekt osiedla opracowała pracownia Stelmach i Partnerzy.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto