Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Startuje budowa pasa startowego na lotnisku w Świdniku (FOTO)

DUN
Port Lotniczy Lublin podpisał dziś umowę na budowę pasa startowego lotniska w Świdniku. Realizacja inwestycji ma się zakończyć za rok.

Pas startowy lotniska będzie miał 2 520 metrów długości i 60 metrów szerokości. Będą mogły z niego korzystać samoloty typu Boeing 737 i Airbus A320. - Będą mogły lądować także większe maszyny ale nie będą mogły odlecieć na swój pełny zasięg czyli 12-13 tys. km - tłumaczył Dariusz Krzowski, wiceprezes PLL.

Pas, w początkowym etapie, będzie pasem kategorii pierwszej. - Oznacza to, że będzie można tu lądować, jeśli podstawa chmur będzie powyżej 60 metrów a widzialność pozioma po pasie - 500 m. To wystarczy bo z badań wynika, że gorsze warunki panują w na Lubelszczyźnie średnio trzy - cztery dni w roku - tłumaczył Krzowski. - Szybko będzie można jednak rozszerzyć nasze parametry do kategorii drugiej - która umożliwia lądowania w warunkach o połowę gorszych niż w pierwszej. W tym celu trzeba będzie m.in. zmodernizować system ILS, a wtedy moglibyśmy być lotniskiem zapasowym dla Warszawy - kiedy będą tam panowały złe warunki atmosferyczne - dodał Krzowski.

Początek pasa będzie w okolicach lasu - od strony Mełgwi , koniec - w miejscu jeszcze istniejącej ulicy Mełgiewskiej. Samoloty będą startowały w kierunku lubelskiego osiedla Felin a lądowały -odwrotnie. Grzegorz Muszyński, prezes PLL zapewnił, że na Felinie poziom hałasu nie będzie dokuczliwy dla mieszkańców.

Pas startowy wybuduje konsorcjum złożone z firmy Mota - Engil Central Europe oraz m.in. Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Lubartów i Komunalnego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Lublinie. Umowa opiewa na prawie 61 mln zł netto. Prace mają potrwać do sierpnia przyszłego roku.

Umowę podpisywano dziś w błysku fleszy na terenie budowanego lotniska. Specjalnie na ten cel wśród hałd ziemi i ciężkiego sprzętu stanęła mównica z logo PLL . Firmowy rollup, który robił za tło, przewracał się na wietrze, ale przez całą konferencję dzielnie podtrzymywał go jeden z pracowników. - Wchodzimy w najważniejszy etap budowy - mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. - Jak jest droga startowa to samoloty mogą wystartować i wylądować - zauważył Grzegorz Muszyński. A Jacek Sobczak dodał, że pas startowy "to serce lotniczej inwestycji".

Mimo ujawnionych niedawno kłopotów - m.in. ze względu na braki w dokumentacji projektowej trzeba było unieważnić przetarg na budowę terminalu - przedstawiciele władz spółki PLL, miasta i regionu zapewniali dziś, ze wszystko idzie zgodnie z planem i lotnisko powstanie do końca przyszłego roku. - Są trudne warunki gruntowe, ze względu na pogodę błoto jest wszechobecne, ale mimo to udaje się dotrzymywać terminów - zaznaczył Muszyński. Przypomniał, że ogłoszony został przetarg na terminal, który - jak liczy prezes - zakończy się we wrześniu. - Mam nadzieję, że firmy nie będą "rozrabiały" (czyli że nie będzie np. protestów - red.) - mówił.

Ile będzie kosztować inwestycja? - Maksymalnie 400 mln zł netto - zapewnił Muszyński.


Nasze serwisy:
Wakacyjny przewodnik po regionie
Luźny serwis - Z przymrużeniem oka
Lubelski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły
Matura i co dalej? Poradnik dla tegorocznych maturzystów

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na swidnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto