Polski Cukier MKS Avia Świdnik wygrał z zespołem AZS AGH Kraków

Krzysztof Szuptarski
Wojciech Szubartowski
Siatkarze Polskiego Cukru MKS Avia Świdnik pokonali w środę we własnej hali, ekipę AZS AGH Kraków 3:0, w zaległym meczu 8. kolejki rozgrywek Tauron 1. Ligi Mężczyzn. To szósta wygrana podopiecznych trenera Witolda Chwastyniaka w kampanii 2020/21. Najskuteczniejsi w zespole świdnickiego beniaminka byli tym razem Łukasz Swodczyk i Karol Rawiak, którzy zdobyli po 12 punktów.

– Teraz skupiamy się na zespole ze Świdnika. Wiemy, że będzie to ciężki mecz, ale każdy taki jest w 1. Lidze. Mogę powiedzieć, że zrobimy wszystko, aby przechylić szalę zwycięstwa na naszą stronę – mówił przed meczem Kamil Dębski, przyjmujący AZS AGH Kraków.

Słowa krakowskiego przyjmującego nie sprawdziły się, bowiem gospodarze problemy z drużyną AZS AGH mieli jedynie w pierwszym secie, który zakończył się ich wygraną na przewagi. Premierowa odsłona była niezwykle wyrównana, jednak w jej końcowej fazie goście wyszli na prowadzenie 20:17. Wydawało się, że team z Grodu Kraka pewnie zmierza po wygraną, ale świdniczanie nie poddawali się i to się opłaciło. Najpierw wyrównali (22:22), a potem rozstrzygnęli zaciętą końcówkę na swoją korzyść, wygrywając ostatecznie pierwszego seta 28:26. Najpierw skuteczny atak na swoim koncie zapisał Artur Sługocki, natomiast chwilę później Damian Boruch blokiem zatrzymał przyjmującego przyjezdnych Kamila Dębskiego.

W kolejnych dwóch setach Avia poszła za ciosem, dominując na boisku, praktycznie od początku do końca. Akademicy z Grodu Kraka pomimo ambitnej walki i wielu starań, nie byli w stanie nawiązać równorzędnej walki ze znakomicie dysponowanym beniaminkiem ze Świdnika. Mimo kolejnych interwencji trenera Andrzeja Kubackiego, jego drużyna nie potrafiła skutecznie przeciwstawić się rywalom. Do końca to Avia dyktowała warunki, a ostatni punkt w środowym meczu padł po udanym ataku Jakuba Guza.

Dzięki wygranej za trzy punkty Avia awansowała na piąte miejsce w ligowej tabeli, mając po dziesięciu rozegranych starciach 19 pkt. (6 zwycięstw i 4 porażki). Liderem tabeli jest aktualnie BBTS Bielsko Biała, mając na koncie komplet 12 zwycięstw (34 pkt.). Bielszczanie wyprzedzają LUK Politechnikę Lublin (12 meczów - 33 pkt.) oraz BKS Visłę Bydgoszcz (11 meczów - 27 pkt.). Kolejny mecz drużyna Witolda Chwastynika zagra w niedzielę, 13 grudnia, podejmując ekipę BKS Visła Bydgoszcz.

Polski Cukier MKS Avia Świdnik - AZS AGH Kraków 3:0 (28:26, 25:18, 25:17)
Avia: Boruch 6, Guz 1, Nowak 1, Machowicz, Walawender, Kurek, Obermeler, Sługocki 9, Rećko 10, Żywno 2, Swodczyk 12, Raiak 12, Bonisławski (libero), Kuś (libero). Trener: Witold Chwastyniak
AZS AGH: Piwowarczyk, Kraut, Janusz 1, Fenoszyn, Dębski 10, Grzymała 9, Borkowski 4, Jóźwik 7, Stąsiek (libero), Czyrek (libero), Moniak, Buczek, Michalak 2, Macyra 5. Trener: Andrzej Kubacki
Sędziowali: Robert Nowicki, Łukasz Szczepankiewicz