Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Mełgiew chce zarobić na odnawialnych źródłach energii

Agnieszka Ciekot
Solary podgrzewają wodę w basenie w Mełgwi.
Solary podgrzewają wodę w basenie w Mełgwi. fot. UG Mełgiew
Dzięki słońcu i wiatrowi, które podgrzewają wodę i oświetlają gminne drogi Mełgiew już oszczędza. Teraz gmina przymierza się do budowy specjalnych farm, które przyniosą jej dodatkowe dochody z podatku od nieruchomości.

- Staramy się iść z duchem czasu. A odnawialne źródła energii to nasza przyszłość. Tego nie unikniemy – przyznaje Wacław Motyl, wójt gminy Mełgiew, który sam postawił na swojej działce wiatrak i zainstalował na dachu solary słoneczne. – Na tym da się zaoszczędzić - dodaje.

Solary podgrzewają między innymi wodę w budynku urzędu gminy i miejscowym basenie. – Na basenie mamy ich zainstalowanych trzydzieści. Zdały egzamin. Tradycyjne ogrzewanie włączamy tylko wówczas, gdy długo nie ma słońca – mówi wójt.

Dzięki promieniom słonecznym i podmuchom wiatru oświetlana jest też miejscowość Krępiec. Stoi tam już kilka latarni hybrydowych. – Pozwalają one całkowicie uniezależnić się od sieci energetycznej – tłumaczy Motyl. Wójt zachęca kolejnych sołtysów aby z funduszu sołeckiego budowali u siebie latarnie. - My wszędzie szukamy oszczędności - mówi.

Urzędnicy z Mełgwi nie policzyli jeszcze ile budżet gminy zaoszczędził już na korzystaniu z energii odnawialnej. – Taką kalkulację zrobimy, gdy marszałek zaakceptuje nasz wniosek jaki złożyliśmy na instalację 500 kolektorów słonecznych – zapowiadają władze gminy.

Mełgiew na energii odnawialnej chce również zarabiać. W ciągu dwóch lat w Dominowie ma stanąć farma wiatrowa. Urzędnicy zmieniają już plan zagospodarowania przestrzennego i prowadzą rozmowy z firmą, która chce postawić tam dziesięć wiatraków. – Taka farma przynosi gminie korzyści podatkowe. Rocznie może to być kwota do miliona złotych – przyznaje Andrzej Dec, sekretarz gminy.

Władze Mełgwi dążą też do utworzenia farmy solarów słonecznych. – Przymierzamy się do tego w sposób formalny. Szukamy odpowiedniej działki w pobliżu sieci wysokiego napięcia do której odprowadzany byłby prąd i czekamy na nową, unijną perspektywę finansową. Ma być w niej dużo pieniędzy na takie działania – mówi Dec. Farmami zarządzać ma powołana już do życia spółka – Gminne Gospodarstwo Komunalne.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto