Dlaczego pracodawcy tak chętnie zatrudniają studentów?

Materiał informacyjny GoWork.pl
Wśród najnowszych ofert pracy, coraz częściej pojawia się informacja o tym, że pracodawcy chętnie zatrudnią studentów, oferując im przy tym szereg przywilejów. Wbrew pozorom, chęć ta nie bierze się wyłącznie z fizycznych czy umysłowych predyspozycji tychże.

Dlaczego pracodawcy tak chętnie zatrudniają studentów? W jakich zawodach mogą oni się realizować? Jaki rodzaj zatrudnienia mogą podjąć? Gdzie najlepiej szukać pracy w przypadku studentów? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Studenci na rynku pracy – dlaczego są tak cenni?

Wśród wielu ofert zatrudnienia, jakie znaleźć możemy na rozmaitych serwisach internetowych, coraz częściej możemy dopatrzyć się informacji, która sugerowałaby, że osoby pobierające naukę na wyższych uczelniach, będą w jakimś stopniu priorytetowo traktowane podczas rekrutacji. Nie ma w tym jednak nic dziwnego.

W powszechnym rozumieniu, studenci uważani są za osoby otwarte i komunikatywne, a z uwagi na swój wiek, również za osoby sprawne fizyczne i zaangażowane w pełnione obowiązki. Pracują rzetelnie, chcąc zdobyć doświadczenie niezbędne dla otwarcia sobie wrót do świetlanej kariery. Co więcej, jako osoby które na ścieżce edukacji dotarły tak wysoko, są postrzegane jako osoby inteligentne, zdolne do logicznego myślenia i rozwiązywania wszelkich trudności.

Niemniej, nie są to jedyne powody, dla których praca dla studenta jest w Polsce coraz popularniejsza – decydują o tym także względy ekonomiczne. Chodzi oczywiście o często wzmiankowany w ogłoszeniach „status studenta”, który pozwala pracodawcom na znaczne obniżenie kosztów ich zatrudnienia. Dla udowodnienia posiadania rzeczonego statusu, wystarczy jedynie legitymacja studencka.

Praca dla studenta – w jakich zawodach?

Zasadniczo nie istnieją zawody, których wykonywanie przeznaczone jest wyłącznie dla studentów i na odwrót – w żadnej branży „status studenta” nie przeszkodzi w zdobyciu zatrudnienia. Istnieją jednak pewne tendencje, które stosunkowo łatwo przyjdzie nam zauważyć.

Studenci najczęściej zatrudniają się w takich profesjach, jak kasjer-sprzedawca, pracownik fast-food, kurier miejski czy magazynier. Mniej częste, acz nadal zauważalne w wyborze, są takie zawody jak barman, kelner, czy kucharz (na przykład pizzerman). Kobiety często wybierają również pracę w charakterze opiekunki do dzieci.

Studenci mogą podjąć zatrudnienie również w ramach stażu, czy praktyk, w zawodzie, w którym właśnie się szkolą. Najłatwiej w tym temacie będą miały osoby studiujące na kierunkach związanych z IT, najmując się do pracy jako programista, front-end developer, czy grafik komputerowy.

Praca dla studenta – warunki zatrudnienia

Biorąc pod uwagę wyżej wspomniany „status studenta”, ograniczający koszty po stronie pracodawcy, studenci coraz częściej zatrudniani są na podstawie umowy o pracę, choć umowa zlecenie również może się pojawić w przypadku prostszych prac. Studenci mogą ponadto liczyć na elastyczny grafik, w pełni dostosowany do ich edukacyjnych potrzeb.

Warto także pamiętać, że w wielu przypadkach, studenci mogą podjąć również pracę zdalną. Jest to rzecz szczególnie częsta w przypadku sektora IT czy marketingu, a więc w takich zawodach jak specjalista ds. SEO, copywriter, front-end developer, programista czy grafik komputerowy.

Gdzie szukać zatrudnienia jako student?

Istnieje wiele możliwości, które pozwolą nam w łatwy sposób zdobyć pracę jako student, bez względu na branżę, w której przyjdzie nam pracować. Zdecydowanie najprostszą z metod będzie skorzystanie z asysty dowolnego portalu internetowego – prym w tej materii wiedzie GoWork.pl, nie bez powodu stanowiący pierwszy wybór pracodawców i pracowników, poszukujących obopólnie owocnej współpracy.

Jeżeli zatem zależy Ci na tym, by naprawdę szybko zdobyć dobrą pracę, to sprawdź jakie oferty czekają na Ciebie tutaj: www.gowork.pl/praca/lublin. Jeżeli zaś zastanawiasz się nad połączeniem swojej strategii z innymi możliwościami, to godnym uwagi może okazać się Powiatowy Urząd Pracy lub rozmaite agencje zatrudnienia tymczasowego. Warto również postarać się o staż związany tematycznie z obraną przez nas ścieżką edukacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na swidnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto