MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin. Blisko pół wieku przerwy. Wiosna budzi się studenckim teatrem. Kultowy festiwal wraca do Chatki Żaka

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Łukasz Kaczanowski/archiwum
Studencka Wiosna Teatralna to impreza, która w latach 1966-1974 pobudzała twórczo środowisko młodych ludzi zafascynowanych aktorstwem w całej Polsce. Po 48 latach wychodzi z niebytu i chce przywrócić miejsce teatrowi tworzonemu przez żaki.

Imprezę przed laty wymyślił i zorganizował Andrzej Rozhin, szef Akademickiego Teatru UMCS Gong 2. Wydarzenie miało charakter konkursu, w którym najzdolniejsze zespoły zdobywały nagrody. Grupa Rozhina miała siedzibę w zbudowanej w1965 r. Chatce Żaka i to właśnie deski tamtej sceny były miejscem twórczych studenckich eksperymentów.

– To był czas cudowny, jak spontaniczna działalność twórców teatru pokonywała wszelkie przeszkody, jak wiele robiliśmy właściwie z niczego, jak małe znaczenie miały wówczas pieniądze. Ważniejszy był pomysł na teatr, na przedstawienie, ważniejsza była pasja, oddanie całego wolnego (i niewolnego) czasu swojemu teatrowi – wspominał Rozhin Ośrodkowi Brama Grodzka Teatr NN.

Odpowiedzialną za reaktywację imprezy jest Izabela Pastuszko, obecna dyrektorka Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.

– Żeby budować przyszłość, najważniejsze jest czerpanie z naszej przeszłości. Chatka Żaka to miejsce, w którym teatry studenckie się rozwijały, i ja widzę ten powrót. Widzę też potrzebę, żeby teatr studencki na nowo znalazł swoje miejsce w kulturze polskiej – zaznacza dyrektorka, która podczas festiwalu pełni funkcję architektki. Nomenklatura związana z budownictwem nie jest przypadkowa, ponieważ hasłem pierwszej po przerwie edycji imprezy jest „Budować mosty”. Jakie mosty wzniesie festiwal? – Będziemy budować środowisko poprzez pokazy teatralne grup, które wezmą udział w konkursie i warsztatach, ale i wieczorne kluby festiwalowe. Mosty to z jednej strony powrót do przeszłości, ale też między miastami, młodymi ludźmi i poglądami na życie. Myślę, że dziś ta budowa mostów to najważniejsza rzecz dla nas wszystkich – dodaje Pastuszko.

Kuratorem wydarzenie jest Patryk Pawelec związany z Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury w Lublinie.

– Studencka Wiosna Teatralna to przede wszystkim spotkanie – zaznacza. – Chatka Żaka przemieni się w stolicę teatru studenckiego – zapewnia Pawelec.

Konkurs odbędzie się w dniach 18-21 maja, a do 6 maja mogą zgłaszać się studenckie grupy teatralne chętne do spróbowania swoich sił. Zwycięzcy Grand Prix festiwalu otrzymają nagrodę pieniężną: sześć tysięcy złotych fundowanych przez Narodowe Centrum Kultury. Wyróżnieni indywidualnie zostaną także najlepsze reżyserki i reżyserzy oraz aktorki i aktorzy. Partnerem festiwalu będzie lubelski Teatr im. Osterwy, który również przygotuje nagrodę dla najlepszych twórców studenckiego teatru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Johnny Wactor nie żyje. Tragiczna śmierć znanego aktora

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lublin. Blisko pół wieku przerwy. Wiosna budzi się studenckim teatrem. Kultowy festiwal wraca do Chatki Żaka - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto