18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoły w regionie kuszą nowymi kierunkami, które w przyszłości mają im zapewnić dobrą pracę

Katarzyna Renkiel, współpraca aw, pj, emd
W Szydłowie uczniowie mają do dyspozycji nowoczesną pracownię gastronomiczną
W Szydłowie uczniowie mają do dyspozycji nowoczesną pracownię gastronomiczną Dariusz Śmigielski
Opiekun w domu pomocy społecznej, technik systemów energii odnawialnej to tylko niektóre nowe kierunki w szkołach regionu.



=
W powiecie piotrkowskim w czterech szkołach uczniowie będą mieli do wyboru aż kilkanaście nowych kierunków. W Szydłowie zapowiedziano całkowity powrót do zasadniczej szkoły zawodowej. 


W Opocznie w szkołach ponadgimnazjalnych prowadzonych przez starostwo powiatowe znajdzie się szesnaście nowych kierunków kształcenia. Wśród nich zaplanowano m.in. opiekuna w domu pomocy społecznej, technika technologii ceramicznej, operatora urządzeń przemysłu ceramicznego, technika ochrony fizycznej osób i mienia oraz montera sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych. Procedura tworzenia nowych kierunków nie została jednak jeszcze zakończona. Do tego wymagana jest pozytywna opinia Powiatowej Rady Zatrudnienia w Opocznie i zgoda przez powiat. 


W Radomsku pozytywnie zaopiniowano już wszystkie zaproponowane przez szkoły nowe kierunki. ZSP nr 1 będzie kształcił w zawodzie technik urządzeń systemów energii odnawialnej, Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska będzie miał ofertę dla przyszłych techników technologii żywności, a w Zespole Szkół Elektryczno-Elektronicznych powstaną dwa nowe kierunki: technik teleinformatyk i technik organizacji reklamy. 


W Bełchatowie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 nowy zawód proponowany od września to operator obrabiarek skrawających. Natomiast w ZSP nr 4 uczniowie będą mogli spróbować swoich sił w takich kierunkach jak technik żywienia i usług gastronomicznych, technik architektury krajobrazu, technik organizacji reklamy, a w "zawodówce" w zawodzie cukiernik. ZSP w Zelowie będzie z kolei kształcił techników architektury krajobrazu.


W Zespół Szkół Rolniczych w Czarnocinie od nowego roku szkolnego uczniowie prawdopodobnie będą mieli dodatkowo do wyboru klasy o profilu technik organizacji turystyki wiejskiej, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik energetyk oraz urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. 


Jak mówi dyrektor Anna Simura-Sętkowska, szkoła ciągle stara się zwiększać ofertę edukacyjną.


- Choć nabór ruszy dopiero za kilka miesięcy, już mamy telefony od tegorocznych absolwentów gimnazjów z pytaniami o nowe kierunki. Dni otwarte odbędą się 6-8 marca.


Dla dorosłych, którzy mogą kształcić się w systemie zaocznym, nowością będzie technik organizacji turystyki, technik informatyk, technik ekonomista oraz technik cyfrowych procesów graficznych. W liceum dodatkowo planowane jest otworzenie klasy o profilu sportowo-obronnym. Placówka ma do dyspozycji m.in. trzy nowoczesne pracownie komputerowe i centra multimedialne. 


Nowe kierunki chce także otworzyć od września Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wolborzu. Jeśli będzie odpowiednia liczba kandydatów powstaną nowe klasy o profilu technik turystyki wiejskiej i technik organizacji reklamy.


- Nasze działania poprzedzone są analizą rynku pracy. Korzystne położenie np. na trasie szlaku konnego też daje dużo możliwości - mówi Iwona Czapla, wicedyrektor szkoły. 


Dosyć oryginalną propozycję dla uczniów ma też Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sulejowie. Tutaj od września mogą pojawić się takie kierunki jak: technik reżyserii dźwięku, technik handlowiec, administracji , informatyk i technik turystyki wiejskiej. 


W szkole policealnej dodatkowo może powstać technik geodeta. 

- Chcemy, aby absolwenci naszej szkoły przede wszystkim mieli większe szanse na znalezienie pracy - mówi dyrektor Stanisław Ból.


Powrót do zasadniczej szkoły zawodowej zapowiada Zespół Szkół Rolniczych w Szydłowie, gdzie już funkcjonują nowe kierunki: technik rolnik i technik BHP. Od września dodatkowo w dziennym technikum będzie można kształcić się w kierunku technik mechanizacji rolnictwa, technologii żywności, żywienia i usług gastronomicznych, turystyki wiejskiej, agrobiznesu, ogrodnik, spedytor, logistyk, informatyk i cyfrowych procesów graficznych.


Dodatkowo w ramach zawodówki będzie można kształcić się w zawodach: kucharz, cukiernik, piekarz, fryzjer, mechanik-monter maszyn i urządzeń, elektromechanik, operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego, mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych, mechanik pojazdów samochodowych, rolnik i ogrodnik.


- Nasza szkoła ma znakomite zaplecze dydaktyczne - mówi Rafał Czajka, dyrektor szkoły. - Wszystkie praktyki uczniowie mogą odbyć u nas na miejscu. 


W placówce znajduje się nowocześnie urządzona pracownia gastronomiczna, pracownia dla mechaników oraz profesjonalny warsztat samochodowy. Uczniowie mogą także za darmo zrobić prawo jazdy kat. B i T.


- Mamy nawet własny plac manewrowy i instruktorów - dodaje Czajka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto