Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Paracetamol – czy na pewno bezpieczny dla naszego zdrowia?

abcZdrowie.pl
By xJason.Rogersx / CC By 2.0 (flickr)
Odczuwasz silny ból? To musisz wiedzieć, zanim sięgniesz po paracetamol lub inny lek przeciwbólowy!

Ból głowy, zęba czy kręgosłupa – w takich przypadkach większość z nas sięga po leki przeciwbólowe. Dzięki temu, że działają natychmiastowo i przynoszą szybką ulgę

w cierpieniu, możemy natychmiast wrócić do normalnej aktywności. To, że większość z nich jest dostępna bez recepty i bez problemu możemy znaleźć je nie tylko w aptekach, ale też na sklepowych półkach, nie oznacza, że są one całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia i możemy je przyjmować w dowolnych ilościach.

Czym jest paracetamol?
Według danych statystycznych Polacy stosują leki przeciwbólowe około 7 razy w miesiącu. Prawie dwa razy częściej sięgają po nie kobiety niż mężczyźni. Jednym z najczęściej stosowanych środków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych jest paracetamol. To składnik wielu popularnych leków, które możemy kupić bez recepty. Jego przyjmowanie zaleca się w przypadku bólu głowy, mięśni i stawów, jak również przy nerwobólach różnego pochodzenia, dolegliwościach menstruacyjnych, wysokiej gorączce oraz w celu złagodzenia bólu po przebytych zabiegach chirurgicznych i stomatologicznych.

Paracetamol można przyjmować doustnie, doodbytniczo oraz dożylnie. Jest dostępny nie tylko w formie tabletek, ale też czopków i syropów, dlatego może być stosowany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Jest dobrze wchłaniany przez układ pokarmowy, a maksymalne stężenie we krwi osiąga po około 30–60 minutach. Może działać przeciwbólowo od 3 do 5 godzin. W leczeniu doraźnym bólu dorośli nie powinni przekraczać maksymalnej dziennej dawki, czyli 4 g dziennie. Z kolei stosując ten lek w przypadku dzieci, należy wziąć od uwagę ich wiek oraz masę ciała i w przypadku wątpliwości wspomóc się opinią lekarza lub farmaceuty.

Kontrowersje wokół paracetamolu
Poza przyjmowaną dawką trzeba także uważać na częstotliwość, z jaką lek stosujemy. Według brytyjskich naukowców długotrwałe, regularne stosowanie leków przeciwbólowych, w tym paracetamolu, może doprowadzić do wyniszczenia wątroby. Przyjmując dawki większe niż zalecane, narażamy swój organizm nie tylko na niewydolność wątroby, ale też zaburzenia pracy mózgu oraz funkcjonowania układu oddechowego. Przyjęcie każdej kolejnej tabletki powoduje zwiększenie stężenia substancji w organizmie, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

W przypadku, gdy po zastosowaniu dużej dawki paracetamolu zauważymy u siebie niepokojące objawy, takie jak obniżenie samopoczucia, osłabienie, senność i towarzyszyć im będą bóle brzucha, wymioty, biegunka oraz nadmierna potliwość – należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. W sytuacji przedawkowania tabletek przeciwbólowych wszelka zwłoka może skutkować pojawieniem się kolejnych, dużo poważniejszych dolegliwości: bardzo silnego bólu po prawej stronie brzucha, skazy krwotocznej, żółtaczki, a nawet spowodować śmierć chorego.

Na co uważać, przyjmując leki przeciwbólowe?
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka przeciwbólowego należy dokładnie zapoznać się z jego składem, sposobem dawkowania oraz przeciwwskazaniami. W żadnym wypadku nie powinniśmy przekraczać zalecanej dawki dziennej. Stosując paracetamol i inne leki przeciwbólowe, trzeba pamiętać, aby nie łączyć ich z innymi substancjami o podobnym działaniu. Podczas stosowania leków nie należy pić alkoholu.

Błędem popełnianym przez większość pacjentów jest leczenie objawów, a nie szukanie źródła dolegliwości. Zamiast sięgania po kolejną tabletkę przeciwbólową, która przyniesie nam tymczasową ulgę, warto udać się do specjalisty i dzięki odpowiedniej diagnostyce znaleźć przyczynę długotrwałego bólu.

Tekst: Weronika Misiuk

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto