Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak ubrać choinkę? Zobacz propozycje twórców z Opola Lubelskiego

Agnieszka Ciekot
Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Twórczej "Swat" z Opola Lub. podpowiada jak tanio i szybko ubrać choinkę
Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Twórczej "Swat" z Opola Lub. podpowiada jak tanio i szybko ubrać choinkę Włodzimierz Tupaj
Jeden z większych naszych dylematów przed świętami to jak ubrać choinkę, aby była wyjątkowa,oryginalna i inna niż zwykle. Opolskie Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Twórczej „Swat” ma dla Was kilka propozycji.

Najprostsze rozwiązanie to pójść do sklepu i kupić – bombki, łańcuchy, cukierki, światełka. Jeśli zdecydujemy się na taki krok to warto wiedzieć co w tym roku jest trendy.

- Nie są już modne choinki na której wiszą ozdoby w jednym kolorze – mówi Barbara Piłat, prezes Stowarzyszenia „Swat” z Opola Lubelskiego. – Na topie jest łączenie trzech kolorów. Na przykład turkus z białym i czerwonym, turkus z białym i żółtym lub czerwień, zieleń i biały.

Aby poczuć magię Świąt Bożego Narodzenia opolscy twórcy zachęcają do samodzielnego wykonania ozdób. – Choinka, tak jak opłatek i 12 wigilijnych potraw, stanowi podstawę świąt. Dlatego drzewko musi mieć swoją duszę. Własnoręczne ozdoby mają niesamowity urok, a ich robienie daje ogromną frajdę całej rodzinie – przyznają członkowie „Swata”. I co najważniejsze zdążymy je wykonać do Wigilii.

Jak ubrać choinkę: I sposób – naturalnie!

Jednym ze sposobów jest ubranie choinki w naturalne ozdoby. Efekt wizualny i zapachowy gwarantowany. – Potrzebne są laski cynamonowe, szyszki z lasu lub parku, orzechy włoskie i cytrusy – wylicza Krystyna Białek. Trzy laski cynamonu związujemy sznurkiem lnianym, może też być cienka wstążeczka. – Powstaną nam małe snopeczki do których robimy małą zawieszkę. Na związaniu możemy nakleić małą kokardkę lub gwiazdkę – podpowiada.
Pomarańcze lub cytryny kroimy w cienkie plastry i suszymy w piekarniku ok. 3 godziny, aż sok odparuje z nich i będą suche. Do cytrusów wykonujemy zawieszki ze sznurka lub wstążeczki. Szyszki i orzechy spryskujemy złotym (lub innym) sprayem i posypujemy brokatem (kolor wedle uznania). Na koniec doklejamy zawieszki. - Na takiej choince konieczne muszą zawisnąć pierniczki – przyznają opolskie twórczynie i podają przepis na błyskawiczne smakołyki na choinkę (zobacz na końcu artykułu).

Jak ubrać choinkę?: II sposób – wełną!

Praktycznie w każdym domu znajdą się motki włóczki lub stare wełniane swetry, które nadają się już tylko do sprucia. Wełna doskonale nadaje się do wykonania bożonarodzeniowych ozdób takich jak bombki-pompony i łańcuchy. – Ich wykonanie nie jest żadną filozofią – twierdzi prezes „Swata”. – Z tektury wycinamy dwa identyczne kółka (oponki), przecinamy je aby możliwe było wyjęcie pomponu. Następnie oplatamy tekturowe koła włóczką – w jednym kolorze lub kilku – tłumaczy. Gdy całe kółeczko pokryte jest włóczką rozcinamy brzegi, wkładamy między kółka wstążeczkę i ściekamy. Tak powstaje wełniany pomponik. – Bardzo fajnie wygląda również jak pojedynczą nitką wełny lub kilkoma różnokolorowymi opleciemy całą choinkę, tworząc łańcuch - zapewnia pani Barbara.

Jak ubrać choinkę? III sposób – ozdobami z tkanin

- Bardzo modne są w tym roku ozdoby wykonane z filcu i koronek – przyznają twórczynie z Opola Lubelskiego. Zarówno filc, jak i koronki kupimy w sklepach z pasmanterią. Wybór jest ogromny.

Przygotowujemy sobie formę z papieru, np. choinkę, gwiazdkę, serduszko, kółeczko. Wycinamy z filcu dwie połówki. Na jednej naszywamy/kleimy wedle uznania – cekiny, guziczki, koronki itp. Brzegi obu połówek zszywamy kolorową nitką, wypełniamy watą i zaszywamy. Na koniec doszywamy zawieszkę i ozdoba jest gotowa.

Gustownie wyglądają również ozdoby wykonane z koronki. – Kupujemy koronkę o szerokości ok. 6-7 cm, tniemy ją na 30 cm kawałki, krochmalimy. Gdy wyschną przy pomocy igły i nitki ściągamy jeden brzeg tak aby powstało nam kółeczko. Zszywamy boki. Na zszyciu mocujemy wstążeczkę, a w środku naszej koronkowej zawieszki koralik – tłumaczy szefowa Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Twórczej „Swat” w Opolu Lubelskim.

Przepis na pierniczki na choinkę:
Ciasto:

• 2 szklanki mąki
• 2 łyżki miodu prawdziwego
• 3/4 szklanki cukru
• 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
• 1 łyżeczka kakao
• 20 g przyprawy do piernika
• 1 łyżka masła extra
• 2 jajka (1 jajko do ciasta, drugie do posmarowania pierniczków)
• 5 łyżek mleka

Wykonanie:
Z mąki, cukru, sody, masła, przypraw, kakao, jajka, mleka (ciepłego) i miodu (należy rozpuścić go na małym ogniu) zagniatamy ciasto. Jeśli będzie zbyt twarde należy dodać jeszcze 1-2 łyżki mleka. Ciasto rozwałkowujemy na placek o grubości 0,5 cm. Wycinamy foremkami gwiazdki, serduszka, choinki pamiętając, aby w każdym wykonać dziurkę na zawieszkę. Roztrzepanym jajkiem smarujemy każdy pierniczek i pieczemy w temperaturze 180 C ok. 15 minut. Blaszkę należy wyłożyć papierem do pieczenia. Pierniczki po wyjęciu są mięciutkie i pyszne. Jak ostygną dekorujemy lukrem, który można kupić w każdym sklepie lub wykonać samodzielnie.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto