Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PZL-Świdnik świętuje swoje 60-lecie

Ewa Pajuro
Prace nad bezzałogową maszyną, dalsze inwestycje i zwiększenie zatrudnienia zapowiedziały władze PZL-Świdnik i AgustaWestland w czasie sobotnich obchodów 60. rocznicy powstania świdnickiej fabryki. Przed bramą zakładu, zgodnie z zapowiedziami, pojawili się protestujący związkowcy. Było ich jednak niewielu i nie zdołali zakłócić uroczystości.

- PZL-Świdnik to jedyny polski producent śmigłowców. Chcemy obsługiwać kraj w tym względzie przez kolejnych 60 lat - podkreślał Nicola Bianco dyrektor zarządzający PZL - Świdnik.

Zapowiedział, że w tym roku firma zwiększy obroty. - Prognozujemy, że wyniosą one 500 mln zł, a w 2012 r. już nawet 600 mln - mówił Bianco.

Nowością ma być bezzałogowa maszyna powstająca na bazie produkowanego już w Świdniku SW4. - PZL-Świdnik będzie brał udział w pracach nad prototypem tego samolotu. Pierwszy lot planujemy na 2012 r. Dział inżynierii ustala, gdzie mógłby się odbyć. Być może będzie to Polska - tłumaczył Bianco. Podkreślił, że takim sprzętem zainteresowany jest m.in. rząd Włoch. Bezzałogowy samolot miałby służyć m.in. do transportu ładunków do miejsc niebezpiecznych.

Władze zakładu przypomniały, że w ubiegłym roku pożegnały się z blisko 850 pracownikami. Deklarowały jednak, że wkrótce zatrudnienie zacznie się zwiększać.

Pod fabryką pojawiło się kilkunastu związkowców "Sierpnia 80". Przypomnieli, że od miesięcy domagają się poniesienia pensji pracownikom. Władze zakładu odniosły się do tego postulatu. - Nie widzimy podstaw do protestu jaki prowadzi "Sierpień 80". Jesteśmy jednak gotowi do współpracy - tłumaczył Bianco.

Na pracowników, ich rodziny i zaproszonych gości czekała wystawa i pokazy śmigłowców.

Świdnicka fabryka powstała w 1951 r. Na początku zakład produkował tylko samoloty MiG-15, potem części do nich. Następnie ruszyła produkcja śmigłowców: Mi-1, SM-2, później Mi-2. Flagową maszyną zakładu pozostaje śmigłowiec Sokół produkowany od 1985 r. W fabryce powstawały też motocykle. Od 2010 r. zakład jest częścią międzynarodowego koncernu AgustaWestland. Pracuje w nim około 3 tys. osób.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto