Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej donosów wpływa do lubelskich urzędów skarbowych

Ewa Pajuro
"Proszę o kontrolę zakładu fryzjerskiego pani X. Właścicielka nie wydaje paragonów", "Pani X organizuje co miesiąc imprezy kulturalne. Proszę to skontrolować", "Sąsiad wynajmuje mieszkanie studentom, ale nie płaci od tego podatku", "Pragnę poinformować, że X prowadzi lewe interesy. Z czego pobudował nowy dom ?"- to fragmenty donosów, które w ubiegłym roku wpłynęły do lubelskich urzędów skarbowych.

Okazuje się, że z roku na rok coraz chętniej informujemy o domniemanych nieprawidłowościach. Co nas szczególnie niepokoi?

- Donosy, które trafiają do naszego urzędu, zawierają najczęściej informacje o tym, że ktoś nie odprowadza podatku od przychodów za wynajem mieszkania, zaniża swoje dochody lub zatrudnia na czarno - wymienia Dariusz Kordula, zastępca naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie.

Wymieniony urząd to rekordzista pod względem liczby otrzymywanych doniesień. Średnio co drugi dzień trafia tam nowa informacja o możliwych nieprawidłowościach.

Sporo pracy związanej z donosami mają także m.in.: Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej, Puławach, Chełmie i III US w Lublinie. Zweryfikować trzeba bowiem każdy sygnał. Autorzy donosów rzadko podpisują je swoim imieniem i nazwiskiem. Wolą raczej określać się mianem: "życzliwego sąsiada", "obywatela", "patrioty", czy "katolika".

- Zdarza się też, że nadawca posługuje się danymi osoby trzeciej. Dowiadujemy się tego, gdy odpowiadamy na przesłaną informację, a dana osoba odpisuje, że żadnej skargi do urzędu nie wysyłała - tłumaczy Kordula.

Urzędnicy przyznają, że potwierdzić udaje się tylko niektóre niepokojące sygnały. - Część jest wysyłana pod wpływem emocji, nieraz w wyniku sąsiedzkich kłótni i konfliktów - wyjaśnia Kordula.

Okazuje się, że chętnie donoszą też byli pracownicy na swoich dawnych szefów, rozwodnicy na byłych małżonków oraz przedsiębiorcy na konkurencyjne firmy.

Same donosy trudno oceniać jednoznacznie. - Oczywiście zdarza się, że są one wykorzystywane w różnych wojenkach i międzysąsiedzkich konfliktach - przyznaje Henryk Łucjan, prezes Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny. - Z drugiej jednak strony, taki instrument ma charakter dyscyplinujący, zniechęca do łamania prawa. Nie zmienia to faktu, że system fiskalny w Polsce jest skomplikowany i należałoby go dostosować do wymogów cywilizowanej gospodarki - dodaje.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz więcej donosów wpływa do lubelskich urzędów skarbowych - Lublin Nasze Miasto

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto